KAYITLARA GEÇMESİ İÇİN...

Türkiye Ermenileri Patriği Başepiskopos Sahak Maşalyan, "Ermenice basın bizim şerefimizdir" dedi.

Patrik Maşalyan bu ifadeyi; 1 Nisan 2024 Pazartesi günü, Kumkapı Bezciyan Salonu'nda, Paskalya vesilesiyle düzenlenen cemaate açık geleneksel bayramlaşma toplantısındaki konuşmasında kullandı.

Sahak II. bu konuşmayı yaparken, katılımcılar arasında bulunan Türkiye Ermeni toplumunun çok sayıda seçilmiş yöneticisi kendisini dinlemekteydi. Cemaatin en yoğun yaşadığı Feriköy, Bakırköy, Yeşilköy, Samatya kiliselerinin vakıf yönetim kurulları başkan düzeyinde orada temsil edilmekteydi. Seçilmiş yöneticilerin yanı sıra, iki başepiskopos ve çok sayıda ruhani de salondaydı.

Patrik Maşalyan, İstanbul'daki Ermenice basının Türkiye Ermeni toplumunun onuru olduğunu söylerken, herkes pür dikkat kendisini dinliyordu. Sahak II. konuşmasının Türkçe bölümünde bu ifadeyi kullandığı için biz de burada çeviri yapmadan aktarmayı uygun addettik.

Nesnel olarak, hiçbir ima olmadan ya da satır arası anlam yüklemeden, hiçbir tartışmaya girmeden Patrik Maşalyan'ın bu ifadesinin kayıtlara geçmesinde yarar görmekteyiz.

Gelecekte gerekebilir...

1 Nisan şakası değildiyse...

ARA KOÇUNYAN

Չորեքշաբթի, Ապրիլ 3, 2024