DİKRAN GÜLMEZGİL: “BİZ PATRİKHANE İÇİN EMANETÇİ ARAMIYORUZ”

Գարակէօզեան Տան խնամակալութեան ատենապետ, յայտնի համայնքային բարերար Տիգրան Կիւլմէզկիլ, որ երէկ երեկոյեան մասնակցեցաւ Տ. Արամ Արք. Աթէշեանի ի նպաստ կազմակերպուած զօրակցութեան հաւաքոյթին, ԺԱՄԱՆԱԿ-ի համար հակիրճ խորհրդածութիւններ ըրաւ պատրիարքական ընտրութեան գործընթացին շուրջ։ Ստորեւ կը ներկայացնենք Տիգրան Կիւլմէզկիլի յայտարարութեան թրքերէն բնագիրը։

Ruhanilerimizin görev üstleneceği seçimler zamanında daima tarafsız kalmayı tercih ettim. Toplumumuzun zaten belli bir muhakeme mekanizması var ve bunun ışığında iradesi tecelli ediyor. 85. patriğimizin seçim sürecinde de aynı tarafsızlığa sadık kalabilmeyi umuyordum ve bunu Kınalıada Dinlenme Evi’nin geçtiğimiz yaz yapılan resmi sezon açılış etkinliğinde açıklamıştım. Ancak aradan geçen zaman zarfında öyle endişe verici gelişmeler yaşandı, öyle vahim bir tablo doğdu ki, bugün artık hiç kimse sessiz ya da kayıtsız kalamaz. Böylesi bir ortamda tarafsız kalmak, yaşananlara dışarıdan bakmak mümkün değil.

Kirli oyunların sahnelendiğini herkes görüyor. Cemaatimize karşı olan sorumluluklarımız bizi daha kararlı davranmaya itiyor. Bu yüzden ben de tarafsızlığımı gözden geçirmek zorunda kaldım. Bu yüzden Aram Ateşyan Srpazanımız’ın yanında olmaya karar verdim. Biz Patrikhane’ye emanetçi aramıyoruz. Biz gerçek bir patrik arıyoruz. Makamın sorumluluğunu üstlenecek, kontrolü eline alabilecek, özgürce karar verebilecek bir patrik arıyoruz. Öte yandan her şey toplumumuzun gözleri önünde yaşanıyor.

Dolayısıyla ben insanlarımızın yine en sağlıklı muhakemede bulunarak, en doğru kararı vereceğine yürekten inanıyorum.

Հինգշաբթի, Հոկտեմբեր 17, 2019