KÜÇÜK BİR NOT

JAMANAK’ın dünkü manşeti çok geniş yankı buldu. Patrik seçimi sürecinde toplumda yeni dengeler şekillenmekte ve mevcut değişkenlik ortamında bunları okurlarımıza yansıtma çabasındayız. Tüm bunları nesnel bir şekilde yapmaya özen gösteriyoruz. Öte yandan bu gazetenin bir yüzyılı aşan birikimiyle, tarafsızlık ve tavırsızlık arasında sıkışmamaya da dikkat ediyoruz.

Türkiye Ermenileri ilk kez sosyal medya çağında bir patrik seçecek. Sosyal medyanın bir doğası var, o gerçekle didişmek ve ondan şikayet etmek anlamsız. İyi taraflarından yararlanmak önemli. Bu yaklaşımla, bugüne dek sosyal medyada JAMANAK için yapılan eleştiri, hakaret ya da saldırılara tamamen kayıtsız kaldık. Böyle de devam etme niyetindeyiz, ama dün gerçekten ilginç bir gelişme yaşandı ve bu bağlamda bu küçük notu yayımlamak elzem oldu.

Basın dünyamızda kendisine ısrarla yer açmaya çalışan, ama genelde toplumumuzun folkloru kapsamında algılanan bir arkadaşımız JAMANAK’ın dünkü manşet haberinin eksik olduğunu iddia etti sosyal medyada. İnsanlarla sık sık burun buruna geldiği, popülizm tutkusu gazetecilik çabalarına galebe vurduğu için, kimi kastettiğimiz anlaşılıyor. Ama ilke olarak bu yazıda bu arkadaşımızın adını vermemeyi uygun addediyoruz.

Sosyal medyada dünkü haberimizin eksik olduğu iddia edilirken, o sözüm ona eksiklerin de, bu aynı sevgili arkadaşımızın dün akşam, internetten yayın yapan bir televizyon kanalındaki programında tamamlanacağı belirtildi. Yani konu sosyal medyadan yayın mecrasına kaydı. O kanalın başında değerli bir dostumuz var. Kurumsal anlamda muhatabımız kendisi olduğu için durumu zaten birlikte değerlendirdik.

Nitekim, bu yapay gürültüde iddia edildiği gibi gazetemizin haberinde bir eksik söz konusu değildir. Gazetemiz haberleştirdiği bir toplantıda, bir cemaat yöneticisinin yaptığı konuşmanın içeriğini eksiksiz aktarmış bulunmaktadır. Bu arkadaşımızın iddiası ise, o yönetici tarafından o toplantıda alenen yapılan konuşmayla ilgili değildir. O yöneticinin olgunlaştırmaya çalıştığı bir süreçle ilgili kulis bilgileridir. Tabii ki kulis bilgileri de haberleştirilebilir, ama açık bir konuşmanın içeriği aktarılırken bu ikisini birbirine karıştırmak doğru bir yöntem değildir. En azından bizce doğru yöntem değildir. Zaten konunun muhatabı cemaat yöneticisi de bu durumdan doğan üzüntüsünü bizimle paylaşmış bulunmaktadır. Konuyu çatallaştırmamak adına bizim kendisinden bir tekzip ya da düzeltme talebimiz de olmamıştır.

Durum gerçekten ilginç. JAMANAK’ın haberi üzerinden reyting mi yaratmaya girişmiştir bu arkadaşımız? Böyle düşünmek istemiyoruz bu konuyu, amacımız kimseyi üzmek ya da incitmek değil. Biz zaten yayınlarının etkisi ya da yankısı, değeri genel geçer anlamda bilinen kitlesellikle ölçülebilecek bir gazete değiliz. İstiyorsan sosyal medyada yaz gördüğün eksiği, eğer varsa. O eksiği tamamlamak için akşamki programın anonsunu yapmak ne anlama geliyor? Herkes hata yapabilir ve bu anlamda sonsuz hoşgörüye sahibiz. JAMANAK’ın yayınlarının, haberlerinin değeri de bu tip amatörlüklerle gölgede bile kalmaz. Tek beklentimiz bu sosyal medya ve yayın arasında kaydırılan zeminin, karıştırılan zeminin sağlıksızlığına işaret etmek. Yoksa, bu aynı arkadaşımız daha önce de sosyal medyada gazetemize karşı ifadeler kullanmıştır. Ses çıkartmamışızdır, canı sağ olsun.

Bir de küçük dileğimiz var: Henüz test yayını yapan bu arkadaşımız umarız bu yaşanandan yapıcı bir ders çıkartır ve biz de onun gelişimini gözlemleyerek seviniriz.

Ara KOÇUNYAN

Ուրբաթ, Հոկտեմբեր 18, 2019