Երէկ, Աւստրիոյ մայրաքաղաքը՝ Վիեննայի մերձակայ Սանկտ Փոլթենի մէջ կազմակերպուած եպիսկոպոսաց հաւաքը հասաւ իր աւարտին։ Եռօրեայ խորհրդակցութիւնը եզրափակուեցաւ՝ մասնակից քսանհինգ սրբազանի համատեղ յայտարարութեամբ։
Հայաստանեայց Առաքելական Եկեղեցին այս պահու դրութեամբ կը ջանայ յաղթահարել առկայ հալածանքներն ու թիրախաւորումները եւ իր գործունէութիւնը վերադարձնել բնականոն հուն։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսութիւնը այս ուղղութեամբ կը մնայ անդրդուելի։ Քայլեր կ՚առնուին՝ վճռակամ, շինիչ եւ սկզբունքային, որպէսզի ապագայ հաւանական իրադարձութիւնները չունենան պառակտիչ բնոյթ եւ չծնին անվերադարձ հետեւանքներ։ Սանկտ Փոլթենի եպիսկոպոսաց հաւաքի աւարտին հրապարակուած յայտարարութեան մէջ նշուած է հետեւեալը։
*
Մենք՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսութեան՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի, Երուսաղէմի Հայոց Պատրիարքութեան եւ Կ.Պոլսոյ Հայոց Պատրիարքութեան քսանհինգ եպիսկոպոսներս, գոհութիւն եւ փառք կը մատուցանենք Երկնաւոր Տիրոջ, որ մեզի պարգեւեց շնորհը Մեծ պահոց շրջանի մեկնարկին աղօթական միութեամբ վերանորոգելու Իջման Սուրբ Սեղանի առջեւ կնքած եպիսկոպոսական մեր ուխտը եւ հոգեւոր առանձնացումով զօրանալու մեր սրբազան կոչման մէջ՝ ներկայ խռովայոյզ ժամանակներու մէջ առաւել նախանձախնդրութեամբ եւ պատասխանատուութեամբ շարունակելու համար արդիւնաւորել մեր առաքելութիւնը՝ ի խնդիր Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ պայծառութեան, աշխարհասփիւռ հաւատաւոր մեր ժողովուրդի հաւատքի ամրապնդման եւ հոգեւոր կեանքի զօրացման։
Որդիական մեր շնորհակալութիւնը կը յայտնենք Նորին Սուրբ Օծութիւն Տէր Տէր Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին, որու հայրական հրաւէրով հայրենիքի եւ սփիւռքի մէջ ծառայող եպիսկոպոսներս համախմբուեցանք՝ միասնաբար խորհրդածելու Հայոց Եկեղեցւոյ առջեւ ծառացած մարտահրաւէրներու շուրջ եւ լուծումներ գտնելու անոնց յաղթահարման ուղղութեամբ։
Խոր մտահոգութեամբ ու դատապարտութեամբ կ՚արձանագրենք, որ քրէական անհիմն հետապնդման պատճառով արգիլուեցաւ Հայոց Հովուապետի եւ մեր վեց եպիսկոպոս եղբայրներու ելքը Հայաստանէն եւ մասնակցութիւնը Եկեղեցւոյ կեանքէն ներս կարեւոր նշանակութեամբ այս պատկառելի հաւաքին։ Արհեստականօրէն ստեղծուած այս խոչընդոտի պատճառով մենք հարկադրուած էինք տեսակապի միջոցով ունկնդիր ըլլալ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական պատգամին։ Սոյն հաւաքին իրենց ուղերձները յղած էին նաեւ Նուիրապետական մեր միւս աթոռներու գահակալները՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսը, Երուսաղէմի Հայոց Պատրիարք Ամեն. Տ. Նուրհան Ս. Արք. Մանուկեան եւ Կ.Պոլսոյ Հայոց Պատրիարք Ամեն. Տ. Սահակ Ս. Արք. Մաշալեան։
Եպիսկոպոսաց հաւաքը եռօրեայ նիստերու ընթացքին քննութեան առաւ օրակարգի վրայ ընդգրկուած հետեւեալ նիւթերը.
«Եկեղեցւոյ առաքելութիւնը արդի ժամանակաշրջանի մէջ եւ առկայ մարտահրաւէրները հայրենիքի եւ սփիւռքի մէջ» (զեկուցող՝ Տ. Յովնան Արք. Տէրտէրեան),
«Եկեղեցի-պետութիւն յարաբերութիւններու ներկայ կացութիւնը եւ Եկեղեցւոյ շուրջ ստեղծուած իրավիճակը Հայաստանի մէջ» (զեկուցող՝ Տ. Գրիգոր Եպսկ. Խաչատրեան),
«Եկեղեցւոյ ինքնավարութեան պաշտպանութիւնը քաղաքական շահարկումներէ եւ ստեղծուած իրավիճակի յաղթահարման ուղիները» (զեկուցող՝ Տ. Աշոտ Եպսկ. Մնացականեան)։
Եղբայրական սիրոյ ու փոխադարձ հասկացութեան մթնոլորտի մէջ բովանդակային, շինիչ քննարումներու արդիւնքով եպիսկոպոսաց հաւաքի մասնակիցներս վճռականօրէն կը վերահաստատենք մեր Սուրբ Եկեղեցւոյ աւանդութեամբ ու բազմադարեայ փորձառութեամբ նուիրագործուած կարգերն ու սկզբունքները հոգեփրկչական իր առաքելութեան, այլեւ համազգային եւ հայրենական կեանքի առնչութեամբ՝ ի մասնաւորի արձանագրելով հետեւեալները.
ա. Սուրբ Թադէոս եւ Սուրբ Բարթուղիմէոս առաքեալներու քարոզչութեամբ հիմնուած Հայոց Եկեղեցւոյ գլուխը Յիսուս Քրիստոսն է (Եփես. Ա 22)։ Տէրունահաստատ այս կառոյցը կը ղեկավարուի Սուրբ Գիրքով, Եկեղեցւոյ վարդապետութեամբ ու կանոններով եւ առաքելական յաջորդականութեան սկզբունքով՝ հայոց հայրապետներու հովուապետութեամբ։ Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ առաքելութիւնը հայրենիքի եւ սփիւռքի մէջ կը ներառէ ազգիս զաւակներու հոգեւոր խնամքն ու քրիստոնէական դաստիարակութիւնը, ազգային եւ հոգեւոր ինքնութեան պահպանումը։
բ. Բազմադարեայ իր պատմութեան հոլովոյթներուն մէջ Հայոց Եկեղեցին՝ որպէս «կենդանի Աստուծոյ Եկեղեցին, սիւն եւ հաստատուն ճշմարտութեան» (Ա Տիմ. Գ 15), ժամանակի պահանջներուն համահունչ, ներքին բարենորոգմամբ միշտ կենսունակ պահած է Քրիստոսի Աւետարանը քարոզելու եւ ժողովուրդը դէպի փրկութիւն առաջնորդելու իր բուն առաքելութիւնը։
գ. Միաժամանակ, Հայոց Եկեղեցին՝ որպէս համազգային նշանակութեամբ հնագոյն հաստատութիւն, մշտապէս ջատագովը եղած է հայոց անկախ պետականութեան գոյութեան եւ առաւելագոյն չափով սատարելու եւ այսօր եւս կը շարունակէ նպաստել անոր զօրացմանն ու յառաջընթացին՝ անխախտ համոզումով, թէ հայրենի պետութիւնն է պաշտպանն ու երաշխաւորը հայ ժողովուրդի յարատեւութեան եւ ազգային իղձերու իրականացման։ Այդ ճանապարհին Հայոց Եկեղեցին երբեք չէ ծառայած եւ չի ծառայեր օտար ուժերու կամ արտաքին շահերու, այլ իր հաւատարմութիւնը անսակարկ պահած է բացառապէս հայ ժողովուրդին, անոր պետականութեան եւ ազգային ինքնութեան պահպանութեան։
Այս համատեսքին մէջ եպիսկոպոսաց դասը խոր մտահոգութիւն կը յայտնէ եկեղեցի-պետութիւն յարաբերութիւններու անցանկալի ներկայ կացութեան առնչութեամբ եւ վտանգաշատ այս իրադրութեան մէջ հետեւեալ կոչը կ՚ուղղէ Հայաստանի Հանրապետութեան իշխանութիւններուն.
Դադրեցնել Եկեղեցւոյ դէմ հալածանքները եւ յարգել Եկեղեցւոյ դարերով ամրագրուած ինքնիշխանութիւնն ու ինքնավարութիւնը՝ եկեղեցի-պետութիւն յարաբերութիւնները խարխսելով փոխադարձ յարգանքի, իրաւասութիւններու յստակ տարանջատման եւ ազգային շահու առաջնահերթութեան վրայ,
Վերջ դնել շինծու մեղադրանքներով ու զրպարտութիւններով եկեղեցականներու եւ ազգընտիր Ամենայն Հայոց Հայրապետի դէմ բռնաճնշումներուն,
Ազատ արձակել կալանաւորուած չորս սրբազան մեր եղբայրները, քահանան, ինչպէս նաեւ Եկեղեցւոյ ի պաշտպանութիւն հանդէս եկած հայորդիները,
Գործել բացառաբար Հայաստանի Հանրապետութեան Սահմանադրութեամբ, օրէնսդրութեամբ եւ միջազգային օրէնքներով ու հաւատարիմ մնալ հռչակուած ժողովրդավարական սկզբունքներուն՝ երաշխաւորելով երկրէն ներս խղճի, կրօնի եւ դաւանանքի ազատութիւնը, պառակտման փոխարէն ապահովելով հասարակական համերաշխութիւն,
Առկայ խնդիրներն ու հակառակութիւնները փարատել երկխօսութեան ոգիով՝ առանց նախապայմաններու, զերծ մնալով անհեռանկար վերջնագրային խօսոյթէ։
Եպիսկոպոսաց հաւաքի մասնակիցներս, միաժամանակ, հետեւեալը կը յորդորենք խոտորեալ ութ սրբազաններուն.